ICF certified
9001:2008
Bilinçaltı Kodlama Uzmanı
Türkiye'de #1
Randevu almak için tıklayın

Şampiyonluk Kodlaması eğitimi

Çocuklarla çalışmaya bayılıyorum!

Onlarda olan hayat enerjisi ve heycanı çok değerli, inanılmaz keyifli oluyor.

Geçen gün Okyanus Kolejine gittim, TEOG sınavı ile ilgili çocuklarla  bazı çalışmaları yaptık: sınav korkusunu nasıl yenebiliriz? Hafızamızı nasıl güçlendirebiliriz? Değişik egzersizler yaptık ve bugün size en sık verdiğim eğitimlerden bahsetmek istiyorum çocuklara yönelik:

 

  • Neurobika – beyin egzersizleri
  • Eidetika – hafıza ve dikkat güçlendirme programı

Neurobics nedir?

Neurobics bir zihin egzersiz kompleksidir, tıpkı vücüt için yapılan egzersizler gibi bu egzersizlerin sonucunda zihninizin performansı artar.

Neurobics egzersizler kimler için?

Bu egzersizler her yaş için uygundur. Ergen yaştaki çocuklar hafızayi güçlendirir, konsantrasyonu ve öğrenme becerileri iyileştirirler, büyükler ise hafıza kaybı önleyebilir ve beyin fonksiyonları daha fazla geliştirebilirler.

Hafıza kaybı genelde beyin hücrelerin arasındaki bağlantı koptuğu için ortaya çıkar. Eskiden beyin hücrelerin ölüp bir daha canlanamaz diye inanırlardı, fakat bu teori bilimadamları tarafından yalanlandı ve zihin egzersizleri yaparak o hücreleri tekrar yapılandırabiliriz.

Neurobics’in temel amacı normal rutin hayatınızda yapmadığınız şeyleri yapmaktır veya 5 duyunuzu kullanarak yeni bir şeyler yapmayı denemektir.

Beyin performansını iyileştirecek egzersizler:
  • Duyularınızı değişik bir şekilde kullanmayı deneyin: Bunu yaparken diğer duyularınızı da aktifleştirin ve beyninizin farklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olun. Mesela, sessiz bir ortamda yemek yiyin, veya lavanta yağını koklarken Mozart dinleyin, vs.
  • Hislerinizi güçlendirin! Comfort alanınızı terk edin, sıra dışı birşey yapın, yeni bir şey deneyin ki beyniniz bunu not etsin.
  • Rutinlerinizi bozun! Beklenmedik birşey yapın.
  • Gece olunca hemen ışık açmayın, karanlıkta olunca konsantrasyonunuz artıyor. Duş alırken de gözlerinizi kapatın ara sıra, gözler kapalıyken diğer duyular aktifleşiyor ve böylece beyin hareketliliği artıyor.
  • Günlük rutininizde pasif elinizi kullanın: dişinizi fırçalarken, bulaşık yıkarken.. Bu egzersizler de konsantrasyonunuzu arttıracaktır.

 

Çocuklara verdiğimiz eğitimlerde masal, kahkoloji, neurobics gibi yöntemleri kullanıyoruz.

Böylece çalışmalarımız çocuklar açısından terapi niteliğinden çıkıp daha eğlenceli hale dönüşüyor.

Bunun sonucundaysa toplumda ve aile içinde kendini daha iyi ifade eden, ne istediğinin bilincinde bireyler yetişmesini sağlıyoruz.

Eidetics nedir?

Her şeyi hatırlayabiliyor muyuz? Yoksa bir çok detayı bir zaman sonra hepten unutuyor muyuz?

Yalnızca yarım dakikada resmi tümü ile belleğine kaydedebilenler var. Unutmayanlar daha mı zeki yoksa hafıza güçlendirmenin teknik bir yöntemi var mı? Ya da bunlar teknik olaylar mı?

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, zeki olmak fotoğrafsı belleği diğerlerinden ayırt etmiyor. Çünkü zihinsel gelişimi geri kalmış çocuklarda bile böyle bir yetiye rastlanabiliyor. Zaten işin içine zihinsel beceriler girdiğinde (Örneğin resimdeki herhangi bir öğey adlandırarak gruplamak gibi: çiçek, ağaç vs…) fotoğrafsı imge yok oluyor.

Öyleyse bu imgeler, üst düzey zihinsel becerilerden daha fareleklı bir yerde duruyor olmalı. Ancak ne yazık ki eidetik (Fotoğrafsı) imgeler üzerine yapılan bunca araştırmadan sonra bile hakkında bilinenler çok az.

Fotoğrafsı bellek, daha uzun yıllar çözümlenmeyi bekleyen esrarengiz bir konu kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

Son derece gelişmiş bir bilgisayar gibi çalışan beyin aslında tıpkı diğer organlar gibi milyonlarca küçük hücreden oluşmuştur. İnsan beyninin yüzeyinde her milimetrekarede 100.000 dolayında sinir hücresi vardır. Bu, beyinde toplam olarak yaklaşık 10.000.000.000 (10 milyar) sinir hücresi bulunduğu anlamına gelir. Yani beyin 10 milyar küçük canlının oluşturduğu bir organdır. Bu canlılardan bir kısmı gözden gelen mesajları yorumlayarak, birbirleri ile koordinasyon halinde görme olayını gerçekleştirirler. Bu sayede son derece yüksek bir hızla değişen görüntüler, kişinin kavrayabileceği bir şekilde organize edilmiş olur.

Eidetics eğitimlere kimler için faydalı?

7-70’e herkes eğitimlere katılabilir! Hafızanızı güçlendirmenin yaşı yoktur. Ve unutmayın ki güçlü hafızaya herkes sahip olabilir, yeter ki isteyin!

Çocuklara isterlerse anne-babaları ile birlikte de eğitimlere katılabilir, herkesin eğleneceği bir ortamda interaktif bir şekilde hafızamızı güçlendirip daha başarılı olma yolları keşfedeceğiz!

Artık sınav stresi diye bir şey yok!

 

Яндекс.Метрика