ICF certified
9001:2008
Bilinçaltı Kodlama Uzmanı
Türkiye'de #1
Randevu almak için tıklayın

AİLE VE ÇİFT TERAPİLERİ

Aile ve çift terapisi; değişim ve gelişimi sağlamak adına, aileler ve çiftler arasındaki yakın ilişkinin çalışıldığı, psikoterapinin bir dalıdır.

Bireylerin diğer insanlarla kurdukları ilişkiler, ruh sağlıkları ve duygusal doyumları açısından çok önemlidir. Aile ve çift terapisinde amaç, aile içinde ve çiftler arasında yaşanan zorlu ve sıkıntılı süreçlerin ele alınarak çatışmaların çözülebilmesi ve tüm aile üyelerinin sağlıklı yönde değişiminin ve gelişiminin sağlanmasıdır. Hem aile içi ilişkileri düzenlenmesi hem de diğer insanlar ve durumlar ile ilişkilerin düzenlenmesi hedeflenmektedir. Aile ve çiftlerle olan çalışmaların uzun vadeli etkisi söz konusudur. Terapiye katılan bireyler, kendileri ve diğer aile üyeleri hakkında daha fazla şey öğrenmektedirler. Bireylerin birbirleri ile kurdukları yakın ilişkiler desteklenmektedir. Problemlerle baş etme becerilerinin edinilmesi ile birlikte, sadece o anda yaşanan durumlara çözüm üretilmesi değil, sonrasında da yaşanabilecek bazı zor durumlarla baş edilebilesi sağlanabilmektedir.

Aile ve Çift Terapisinden Kimler Yararlanabilir?

Özellikle aile ve çift ilişkilerinde problem yaşayan herkes bu terapi yönteminden yararlanabilir. Aile ve çift terapisinin çok geniş ve yaygın bir kullanım alanı vardır. Kullanım alanlarından bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Çift ilişkileri
  • Evlilik problemleri
  • Çocuk, ergen ve yetişkin ruh sağlığı
  • Aldatma/Aldatılma Problemleri
  • Duygusal İstismar ve İhmal
  • İletişim Problemleri

Aile ve Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Aile ve çift terapisi uygulamalarının farklı yöntemleri vardır. Eğer gelenler çift ise, partnerler arası ilişkileri düzenlemek adına eşler terapiye alınır; eğer aile terapisi için gelindiyse, tüm aile bireylerinin seans odasında bulunması gerekebilir. Bazı durumlarda çocuk odaklı aile terapisi gerektiğinde; çocuğun bakımından sorumlu olan bakıcılar ya da çocuğunun vaktinin büyük kısmında çocukla olan büyükanne-büyükbaba, hala-teyze, okul rehberlik servisi ya da sosyal hizmet uzmanları  kim varsa onlar da eklenebilmektedir. İstisnai durumlarda ise, birey odaklı çift ve aile terapisi de uygulanmaktadır. Ancak kişi sayısı arttıkça, aile içi sistemdeki ilerleyiş daha hızlı ve daha kalıcı olmaktadır.

Aile ve Çift Terapisi Ne Kadar Sürer?

Aile ve çift terapisi, duruma göre değişebilmekle birlikte, genellikle 8–24 seans olarak yapılmaktadır. Bu; çiftlerin ya da ailenin terapideki etkinliği, değişime hazırlığı ve değişime istekliliğiyle beraber şekillenmektedir. Genelde görüşmelerin haftada bir ve düzenli olarak  yapılması daha uygun olmaktadır.

Hemen Randevu Almak için

Яндекс.Метрика