ICF certified
9001:2008
Bilinçaltı Kodlama Uzmanı
Türkiye'de #1
Randevu almak için tıklayın

Bilinçaltı eğitimi: içimizdeki monoloğu durdurma yolları

Bilinçli Nefes alma.

İlk egzersizimiz çok basittir fakat çok faydalıdır.

Nefes alırken bilinçli bir şekilde almaya özen gösterin. Çoğu zaman bu tarz eylemler bilinç altımızda kontrol ediliyor, nefes alırken bedenimize dikkat bile etmiyoruz ancak nefes darlığı olduğu zaman endişelenmeye kapılıyoruz halbuki bu çok zor bir süreç.

Bir gün nefes alırken onun farkında olun, sırtınızı dik tutun, gözlerinizi kapatın..

Nefesimize odaklanmaya başlayınca beynimizde hiç durmayan düşünce akışını durdurabiliriz, iç monoloğumuz bir an için bile olsa bitiyor ve bu durum beynimizi inanılmaz rahatlatır. Ne geçmişini, ne geleceğini, ne de başka bir şey.. Hiçbir şeyi düşünmüyorsunuz, sadece nefesinize odaklanıyorsunuz.

Zamanla bunu daha kolay yapabilirsiniz, düşüncelerinizi kontrol altına aldığınız zaman nefes almaktan bile inanılmaz bir zevk almaya başlayacaksınız, çünkü hayatta ve sağlı olduğunuzu fark edeceksiniz, çoğu zaman çok basit şeylerin bile farkın değiliz, halbuki mutlu olmak için çok az şey gereklidir.

Gerginlikten kurtulun.

Çoğu zaman beynimiz vücudumuzdan ayrı bir boyutta yaşıyor. Bazen vücudumuzun verdiği tepkilere kulak asmadığımız için o ağrılar ve gerginlikler birikiyor ve bir gün çok daha kötü bir şekilde patlıyor.

Bunu önlemek için kendinize zaman ayırın. Nefesinizi kontrol ederek sürekli çalışan beyninizi durdurun ve vücudunuzu dinleyin. Bir anda birçok yerde ağrı hissedebilirsiniz, bu çok normal. Önemli olan bu gerginlikten kurtulmayı öğrenin.

Gerginlikten kurtulmak için rahatlamanız lazım, özel taktikler sayesinde bunu hem yatarak hem oturarak ta yapabilirsiniz: yemek yerken, çalışırken… hiç fark etmez!

Mesela bazen araba kullanırken çok gergin oluyorsunuz, bir yere yetişmeye çalışırken sürekli kırmızı ışığa yakalanıyorsunuz, daha da çok sinirleniyorsunuz.

Bu kırmızı ışık aynı zamanda sizin için bir hatırlatma da olabilir – belki de rahatlama vakti geldi?

Beklerken gerilmek yerine koltuğunuza yaslanın, 10 saniye için bile olsa gözlerinizi kapatın ve derin nefes alın.

Nefes farkındalığı daima her yerde kullanabilirsiniz. Böylece yoğun temponuza ara vermiş olursunuz.

Yürüyüş sırasında meditasyon.

Bilinçli Nefesimizi alırken bir efor sarf etmeden bu durumdan zevk alıyoruz. Aynı şekilde yürüyüş yaparken de bunun farkında olmayı deneyin. Adım atarken zevk alın, yürüyebiliyorsunuz, sağlıklısınız..

Gerçek mucize uçmak veya kömür üstünde yürümek değildir. Gerçek mucize bu toprak üstünde yürüyebilmektir. Bu mucizeye her gün dokunabilirsiniz, hissedebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey – dışarı çıkın, nefes alın ve yürüyün. Mucizelere doğru.

 

 

Яндекс.Метрика